Adet Öncesi Gerginlik ve Belirtileri

Adet Öncesi Gerginlik ve Belirtileri
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 551 kez okundu.

Adetten bir hafta yada on gün önce görülen gerginlikler Pms olarak adlandırılır. Pms hallerinde kadınlar normal hallerinden daha sinirli ve gergin olurlar. Hormonların hızla değişmesi sinirlenmeye ve duygusal bir duruşa neden olur. Kadınlar arasında sıklıkla görülen bu durum; adet sancısı ile karıştırılmamalıdır. Adet ağrısı adetin başladığı gün yada ikinci meydana gelmektedir.

Adet öncesinde yaşanan gerginlikler adetin olduğu gün yada sonraki gün sona erer. Gerginlik durumları kimi kadınlarda çok az veya hiç görülmezken; kimi kadınlar adet gerginliklerini hat safhada yaşarlar. Bunun için kullanılan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Çevreyi çok kırdığını ve iletişim eksikliği yaşadığını düşünen kişiler adet öncesinde sakinleştirici kullanabilir. Doktor önerisiyle verilen ilaçlar haricinde ilaç kullanmak sakıncalıdır.

İletişimin tamamen kopması söylenilen herşeye alınganlık yapılması durumları sürekli ağlamaya neden olacağı gibi gergin bir tavır takınmaya da neden olur. Depresyon döneminde adet gerginliği yaşıyorsanız bu durumu mutlaka kontrol altına almaya çalışmalısınız. Pms halini hat safhada yaşayan kadınlar için uygun terapi yöntemleri ve rahatlama yolları bulunmaktadır Bu dönemin geçici bir evre olduğunu bilerek kendinizi rahatlatmalı ve iletişimi pozitif tutmaya çalışmalısınız. Bu dönemde gerginliğin önüne geçen en iyi aktivite temiz havada bol bol yürüyüş yapmak ve sigaradan uzak durmaktır. Sigara ve alkol tüketen kadınlarda gerginlik sendromunun hat safhaya ulaştığı görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Menopoz Belirtileri başlıklı makalemizde menepoz, menepoz belirtileri nelerdir? ve menepozun belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git