Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır
18 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 660 kez okundu.

Bebeklerin gelişebilmesi için uyku oldukça önemlidir. Bebekler herkesinde bildiği gibi gelişimlerini uyku sayesinde tamamlayarak büyürler. Her bebeğin düzenli uykusu olmayabilir. Bazı bebekler uykuya dalmakta güçlük çekerler. Geceyi uykusuz geçiren bebekler gelişimlerini sekteye uğrattıkları için huzursuzluk duyarlar. İlk aylar içinde bebeklerin uyku düzeni daha bozuktur.

Bazı durumlarda ise bebekler geceleri daha sık uyanırlar. Bu anne ve babayı yıpratan bir süreçtir. Bebekler kimi zaman bir gece içinde 5 yada 6 kere uyanırlar. Annenin bebekle beraber uykusu bölünür ve ertesi gün hem anne hem de bebekte sinir hali görülür. Bebekler 9. ayı tamamladıklarında uyku düzene girmeye başlar. Bebeklere uyku eğitimi kazandırmak bu nedenle çok önemlidir.

Yetişkin bireyler günde 8 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gün boyu yorgunluğu atmak için hem yetişkinlerin hem de bebeklerin düzenli şekilde uyumaları gerekmektedir. Yeterli şekilde uyuyamayan bebekler sürekli ağlar ve huysuzluk baş gösterir. Ayrıca birçok bebeğin bu nedenle hastalıklara daha kolay yakalandıkları belirlenmiştir.

Bebekte uyku düzenini sağlamak için uyuduğu ortam oldukça önemlidir. Ortamın sıcaklığı, kokusu ve nem miktarı bebeğin uyku düzenini belirler. Ortam çok sıcak olmamalı ve nem miktarı normal ölçülerde tutulmalıdır. Ayrıca odada gürültüye neden olan saat gibi eşyalar kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bebeğinizin uykuya dalması zorlaşacak hatta geceleri birçok kez uykudan uyanacaktır.

Bebekte uyku düzenli bir hale sokulduğunda anne de bebek için daha verimli hale gelecektir. Gün boyu huzurlu ve mutlu olan anne bütün enerjisini bebeğe aktarabilir. Uyku düzenini sağlayamayan anneler sakin davranmalı ve gelecek günlerde düzene gireceğini bilip bebeklerine huzurlu bir ortam sağlamalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Selülit Görünümü Nasıl Azaltılır başlıklı makalemizde selulit giderme yollari, selulit giderme yontemleri ve selulit gidermez egzersizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git