Doğum Sonrası Depresyonu

Doğum Sonrası Depresyonu
29 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 522 kez okundu.

Annelik her kadın için çok özel olan ve hayatta yaşaması gereken muhteşem bir duygudur. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte anne stresli bir dönem içine girer. Anne rolüne girmek, çocuğa güvenilir ortam sağlamak bazı anneler için oldukça zor bir süreçtir.

Çocuğa yetemeyeceğini düşünen bazı anneler doğumdan sonra depresyona girmektedirler. Doğumdan sonra yaşanan depresyonda hem anne hem de çocuk bu durumdan etkilenir. Kadınlar lohusalık zamanında psikolojik olarak sorun yaşayabilirler. Aşırı şekilde endişelenme ve üzülme hali annelerde görülebilmektedir. Doğumdan sonra gözlenen doğum sonrası depresyonun da anne depresyona girmiş ise; uykusuzluk, beden şikayetleri, ağlama krizleri ve umutsuzluk gibi vakalar görülebilir. Bu durum bazı zamanlarda iki seneye kadar devam etmektedir.

Anneler çoğu zaman içinde bulundukları durumu fark edemeyebilirler. Ruhsal değişiklikler ve ona eşlik eden bedensel değişimler varsa anne psikolojik bir tedaviye yönelebilir.

Doğumdan sonra yaşanan depresyonun bir çok nedeni olabilir. Bunların başında annenin aile içerisinde yaşamış olduğu ekonomik zorluklar gelir. Anne plansız bir hamilelik geçirmişse bu dönemde de anne doğumdan sonra depresyon yaşayabilir. Anne önceki doğumlarında da depresyona girmiş ise yeniden depresyona girmesi büyük ihtimaldir. Doğumdan sonra bebeğin bakımı ile ilgili aşırı şekilde kaygı yaşayan annelerde depresyona girmeye daha meyillidir.

Bu süre içerisinde baba ve annenin yakınları anneye destek olmalı ve onun yanında olduklarını belli etmelidirler. Bebek bakımının kaygıya neden olacak bir şey olmadığını öğreten annenin yakınları; anneyi rahatlatarak bunun normal bir süreç olduğunu göstermelidirler. Doğum sonrası depresyonu hala devam ediyor ve kaygılar artarak şiddetleniyorsa uzman bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır başlıklı makalemizde bebek ve uyku, bebeklerde uyku ve bebeklerde uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git