Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir
3 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 583 kez okundu.

Emzirme anne beslenmesi çocuk için çok önemlidir. Bebekler ilk 6 aylık süre içerisinde sadece anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütünün içeriğinde yer alan vitaminler bebeğin gelişmesi için ilk 6 aylık süre için yeterlidir.

Anne bebeği emzirdiği süre içerisinde çok iyi beslenmeli emzirme döneminde doğru beslenerek sütün kalitesini artırma yoluna gitmelidir. Bol miktarda su içmek, protein ile kalsiyum alımını yüksek tutmak anne sütünün kalitesini artırır.

Anneler bu dönem içerisinde haftada iki kere balık tüketmelidirler. Tüketeceğiniz balığın taze olmasına dikkat ederek balığı ızgarada veya fırında yaparak tüketebilirsiniz. Her gün bir tane yumurta tüketmeye çalışın. Yumurta protein kaynağı açısından oldukça zengin bir besindir.

Süt ve süt ürünlerinden yapılan besinleri almaya özen gösterin. Her gün bir bardak süt için. Süt gaz şikayeti meydana getirirse laktozsuz sütleri kullanın. Kahvaltı öğününde peynir öğle ile akşam öğünlerinde de yoğurt tüketin. Sindirim sisteminin iyi çalışması için her gün bir bardak kefir içebilirsiniz.

Tahıl grubundan olan besinler almayı unutmayın. Pilav ve makarna gibi tahıl grubu yiyeceklerini her öğün tüketmeye çalışın. Tam tahıllı olanlar sizin için idealdir.

Tatlı tercihlerinizi gözden geçirin. Tatlı ihtiyacınız varsa kuru meyveleri veya meyve tatlılarını tüketebilir hafif şekilde olan sütlü tatlıları yiyebilirsiniz. Çok yoğun olan tatlı türlerinden uzak durun.

Çay tüketmeyi seviyorsanız açık ve şekersiz olmasına dikkat edin. Kahveden bu dönem içerisinde uzak durun. Ihlamur ve nane gibi bitkisel çaylar tüketebilirsiniz. Her gün bir avuç olacak şekilde kırmızı renk meyve yada sebze tüketmeye çalışın. Kırmızı renkli olan besinler domates kuşburnu, çilek, kızılcık gibi besin kaynaklarıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır başlıklı makalemizde bebek ve uyku, bebeklerde uyku ve bebeklerde uyku düzeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git