EV DEKORASYONUNDA COUNTRY ESİNTİLERİ

EV DEKORASYONUNDA COUNTRY ESİNTİLERİ
18 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 614 kez okundu.

Bir ev dekorasyonu yapmak istiyorsunuz ama aklınıza iştah kabartan fikirler gelmesini bekliyorsanız, tam yerine geldiniz. Size biraz eskiyi hatırlatacak biraz içinizi ısıtacak bazen de ferahlatacak, huzur dolu ve samimi bir model olan country tarzından bahsetmek istiyorum.

COUNTRY TARZI NEDİR? NERDEN GELİR?

Country tarzı eskiyi hatırlatan tarzlara sahip dekorasyon modelidir. Kır evi modelidir. 17. ve 18. yüzyılda Fransa’da üretilen mobilya ve mimaridir. Kökünü ordan alır. Amerikan, İngiliz, Fransız yöntemi en çok bilinen tarzlardır ancak Fransız usulu bize en çok uyandır. Amerikan tarzı daha çok kaba ve sert hatlara sahiptir. Açık renk mobilyalar, çiçekli kumaşlar, kuş kafesleri bu modelde sık kullanılan tercihlerdir. Eğer siz de rahatınıza düşkünseniz ve klasik tarz mobilya ve ahşap seviyorsanız tam bir country tarzı tutkunusunuz demektir.

COUNTRY TARZI İÇİN ÖNERİLER

Pastel renkler, ferah mekanlar, eskitme ahşaplar, rahat, geniş mobilyalar, minderler, şamdanlar, ferforje abajurlar sizin için ev dekorasyonunda country esintileri oluşturacak başlıca malzemelerdir. Siz şöminenin karşısına geçip sallanan sandalyenize oturarak tam da bu esintinin tadına varacakken guguklu saatinizin bir anda çalmaya başlamasıyla irkilebilir, duvardaki asma geyik heykeli ile bir ormanın içinde veya dağ evinde yaşadığınız fikrine kapılabilirsiniz.

Kumaşlar çizgili, ekose veya çiçekli olmalı fazla eşya ile evi doldurmadan mekanlar ferah bırakılmalı ki huzurlu ve rahat bir ortam oluşsun. Duvarlar beyaz renge boyanmalı veya doğal taş döşemesi yapılmalı, çiçekli duvar kağıtları da tercih edilebilir. Biblolar seramik, ahşap ya da metal olmalı. Aydınlatma için avize veya ferforje abajurlar kullanılabilir. Küçük ebatlı halılar ve pastel renkli siyah, mavi, beyaz mat renkler tercih edilmelidir. Evinizin kenarlarına yeşil bitkiler, hayvan figürlü aplikler koyabilirsiniz. Ve yatak odanız eğer yeterli genişlikteyse bir paravan kullanabilirsiniz. Koltuklarınızın geniş olmalı, kumaşı da çiçekli veya çizgili olmalı, rahat ve büyük minderleriniz olmalıdır. Ferforje yataklar, dantel örgüler, patchwork kumaşlar, bakır çömlekler, hasır sepetler kullanabilirsiniz. Son olarak eğer ev dekorasyonunda country esintileri eserken bu rüzgarın daim olmasını istiyorsanız teknolojik aletlerden uzak durun, bırakın eviniz tüm doğallığıyla hayat bulsun.

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunda Ekose Sevimliliği başlıklı makalemizde EKOSE, EKOSE DÖŞEME ve EKOSE KOLTUK hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git