Genital Siğil Nedir? Nasıl Oluşur?

Genital Siğil Nedir? Nasıl Oluşur?
23 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 607 kez okundu.

Genital siğil yani HPV en fazla karşılaşılan virüslerden biridir. Cinsel olarak aktif bir hayat süren kişilerde daha sık rastlanır. Kadınlarda dış genital organlarda görülen genital siğiller bazı zamanlarda ise anal kısımda görülebilir. Ağız içinde ise çeşitli nedenlerden dolayı çıkmaktadır.

Genital siğillerin bazı çeşitleri kansere neden olabilir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri ve anal kanser görülebilir. Her siğil kansere neden olmaz. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse; gental siğillerin uzaklaşması o kadar kolay olur. Bir kadının bağışıklık sistemi güçlüyse; virüsler belirti vermeden uzaklaşır. Zayıf bağışıklık sistemine sahip kadınlarda genital siğillerin iyileşmesi daha zordur.

Genital siğillerle savaşmak için ilaç tedavine başlanabilir. Fakat ilaç tedavisi uzun ve zorlu bir süreçtir. Sabırla ilacın genital siğil üzerinde etki etmesi beklenmelidir. Bir diğer tedavi şekli ise; yakma ve dondurmadır. Lazer kullanılarak dondurulan siğiller ardından yakılarak tedavi edilir. Yakma işlemi genellikle başarılı sonuçlar verir.

Kibrit çöplerinin başına benzer şekilde ortaya çıkan genital siğiller kimi zaman yüzeyde kimi zaman ise rahmin iç kısmında ortaya çıkabilirler. Bir veya birden fazla olan genital siğillerin kimi zaman anüs bölgesinin iç kısmında da çıkabildiği gözlemlenmiştir. Genital siğillerin büyük çoğunluğu 3 hafta içinde iyileşme göstererek ortadan kaybolur. 4 haftadan daha fazla kalıcı olan genital siğiller için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Menopoz Belirtileri başlıklı makalemizde menepoz, menepoz belirtileri nelerdir? ve menepozun belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git