Kürtaj Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Kürtaj Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 753 kez okundu.

Kürtaj istenmeyen bir gebeliğin doktor kontrolü altında sonlandırılma işlemidir. Cerrahi bir işlem olduğu için mutlaka bilgili ellerde yapılmalıdır. Kürtaj her ne kadar onaylanmayan bir müdahale olsa da; istenmeyen gebeliklerde bu yönteme başvurulur.

Kürtaj işlemi için hasta ilk olarak masaya uygun şekilde yatırılır ve anestezi uzmanı tarafından uygun şekilde anestezi yapılır. Anestezi yapılıp hasta uyutulduktan sonra spekulm isimli aletle vajen açılır. Vajen bu esnada temizlenir ve teneculm isimli aletle rahim ağzı düz bir şekle getirilir. Buji isimli bir aletle rahim ağzı geniş bir şekle getirilir. Vakum enjektörü ile rahim içine girilir. Bu kısımda çekme işlemi yapılır. İşlem en fazla 2 dakika kadar sürer.

Kürtajın belli başlı riskleri vardır. Fakat uzman bir doktor tarafından yapılırsa bu riskleri minimum seviyeye iner.

Kürtaj esnasında rahim ile bağırsak delinmeleri riski vardır. Kürtajın diğer bir riski ise; şiddetli kanamalardır. Rahimin iç kısmında kürtaj yapıldıktan sonra parça kalması da diğer risklerden biridir. Kürtajdan önce yapılan anestezinin de risk doğurabileceği açıklanmıştır. Rahim içi doku kürtaj esnasında tahrip olabilir veya yapışıklık oluşabilir. Bu gibi problemlerden sonra adet görememe gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kürtajdan sonra vajinal olarak kanama görülmesi bir kaç için normaldir. Anestezi nedeniyle yaşanan halsizlik hissi ilk bir kaç gün normal kabul edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Menopoz Belirtileri başlıklı makalemizde menepoz, menepoz belirtileri nelerdir? ve menepozun belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git