Menopoz Belirtileri

Menopoz Belirtileri
1 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 750 kez okundu.

Kadınların belli bir yaştan sonra doğurganlık süreleri sona erer. Bu dönem menopoz dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde kadınlar adet görmezler ve doğurmaları imkansız hale gelir.

Menopoz döneminden sonra kadınlarda adet dönemi sona erdiği için östrojen hormonu da azalır. Bunun için kadınlarda fiziksel değişikliklerin yanı sıra; ruhsal değişikliklerde meydana gelir. Kadınlarda bu dönem içinde daha çok ateş basması ve terleme gibi olaylar fazlasıyla görülür. Bazı kadınlarda ise kaygı bozuklukları ortaya çıkar. Kimi zaman uyku bozuklukları da bu dönemde görülür. Menopoz dönemi genellikle 40 ile 50 yaş arası kadınlarda görülmektedir. Bazı kadınlarda ise nadirende olsa menopoz yaşı daha düşüktür. Yaşı 40a doğru yaklaşan kadınlarda yumurtalıklar düşüşe geçer. Östrojen hormonları daha az üretilmeye başlar. Adet zamanları düzenden çıkar ve yumurta üretimi azalır. Doğurganlık yavaş yavaş sona erer.

Menopoz belirtilerinden en sık görülen işaretlerden biri de; adet düzenlerinin bozulmasıdır. Hormonlar dengesiz şekilde seyrettiği için bazı aylar adet yaşanmaz. Bazı aylarda ise adet dönemi kanamalar çok görülür. Vajinada yaşanan kuruluk menopoz zamanlarında sıklıkla görülür. Vajina kısmında tahriş gibi durumlar görülebilir.

Hormonların değişmesiyle beraber cinsel isteksizlik görülür. Cinsel ilişkiye karşı istekssizlik ve ilgisizlik başlar. Değişen hormonların etkisi ile beraber halsizlik yaşanır. Sinirli olma hali ve gerginlik sıklıkla yaşanan menopoz belirtileri arasındadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git