Oturma Odaları için Sıradışı ve Farklı Öneriler

Oturma Odaları için Sıradışı ve Farklı Öneriler
10 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 503 kez okundu.

Evimizde vaktimizin büyük bir bölümünü geçirdiğimiz oturma odaları, evimizin en önemli yerleridir. Oturma odalarında televizyon izler, yemek yer, misafirlerimizi ağırlar, sevdiklerimizle güzel vakitler geçiririz. Bu kadar çok kullanılan bir odanın da göze hitap etmesi, ferah ve modern bir görünüme sahip olması bizim geçirdiğimiz zamanın kalitesini ve verimini arttıracaktır.

Oturma odalarımızın kalabalık, dar ve boğucu görünmemesi gerekir. Bu nedenle ev seçimi yaparken odaların güneş alıyor olmasına dikkat etmemiz mutsuzluk, sürekli uyku hali ya da isteksizlik gibi bizi olumsuz etkileyecek durumlarla karşı karşıya gelmememiz açısından önemlidir. Bu yüzden oturma odalarımızın ferahlık hissi yaratması için dekorasyonda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.Oturma odasının ferah ve aydınlık görünmesi için;

 

•    Oturma odanıza perde seçerken kabarık ve desenli modeller yerine düz ve sade modelleri seçmeniz odanın kalabalık görünmesini engelleyecektir.
•    Koyu renkler ışığı emer. Bu yüzden oturma odanızın duvarları için beyaz, krem, şarap köpüğü gibi renklerde boyalar tercih ederseniz odanızın daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.
•    Odanızın dekorasyonuyla ilgili yapacağınız renktercihlerinizi genellikle açık ve parlak renklerden yana kullanmanız bu renkler ışığı yansıtacağı için doğru bir karar olacaktır.
•    Duvar süslemeleri ve kartonpiyerleri duvar renginden bir açık tona boyamanız, duvarlarınız sanki geriye itilmiş algısı yaratır. Bu göz yanılsaması da odanızın olduğundan daha geniş ve büyük algılanmasını sağlar.
•    Odalarınız için seçeceğiniz mobilyaların çok işlevli olması kalabalık bir görünümün önüne geçilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle bazalı kanepe, çekmeceli orta sehpa, açılır kapanır yemek masası, kütüphane olarak kullanabileceğiniz bir TV ünitesi, eşyalarınızı içine kaldırabileceğiniz iç hacmi geniş bir konsol gibi pratik mobilyalar oldukça işinize yarayacaktır. Mobilya alışverişi yaparken asla unutmayın ki ne kadar az eşya o kadar çok yer.
•    Mobilya seçerken tarz olarak fazla deseni olmayan sade ürünleri tercih etmeniz odayı geniş gösterir. Hatta mobilyalarınızın bazılarını duvarlarla aynı renk bile seçebilirsiniz. Örneğin; duvar rengiyle aynı renk bir konsol duvarla bütünleşerek odanın geniş görünmesini sağlayacaktır.
•    Odanızda uzun ayaklı mobilyalar kullanmanız odanın büyük görünmesini sağlayacaktır. Yine aynı nedenle yerden yüksek cam sehpaları da tercih edebilirsiniz.
•    Odanın geniş görünmesi için eşyalarınızı rahatça yürünebilecek şekilde düzenlemeniz oldukça önemlidir.
•    Odanızın gün ışığından yararlanıyor olması da odanızın ferah ve aydınlık bir görünüme kavuşmasında etkilidir. Akşamları için odanızda iyi bir aydınlatma sistemi kurmanız odanızın karanlık bir köşesi olmasını engelleyerek dar algılanmasının da önüne geçecektir.

Bir önceki yazımız olan EV DEKORASYONUNDA COUNTRY ESİNTİLERİ başlıklı makalemizde country dekorasyon, country ev dekorasyonu ve ev dekorasyon tarzlari hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git